آموزش نصب دکل مخابراتی

 آموزش نصب دکل مخابراتی: دکل‌های خودایستا

 

دکل‌خودایستا به دکلی گفته میشود که دارای ۳ یا ۴ پایه بوده و پایه‌ها با اعضای خرپائی به هم متصل میشوند.

 

۱:دکل‌خودایستا چهارپایه

 

دکل چهارپایه خودایستا

دکل چهارپایه خودایستا در منطقه سیاه‌بیشه آمل

این نوع دکل‌ به صورت چهار پایه بوده که معمولاً تمام قطعات دکل از نبشی ساخته شده که بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل میشوند. این دکل‌ برای بارهای زیاد و بیشتر برای ارتفاع‌ بلند تر از ۲۴ متر استفاده میشود.

۲:دکل‌ خودایستا سه پایه

دکلی هست که به صورت مشبک بوده و دارای سه پایه میباشد. پایه‌ها اکثراً از لوله و اعضای داخلی به صورت خرپائی از نبشی ساخته میشود. در ساخت پایه‌ از نبشی، نبشی ۶۰ درجه، میل گردهای توپر، پروفیل‌های خمکاری شده و… نیز استفاده می‌شود. اعضای داخلی (بریس‌ها) از نبشی، لوله، میلگرد ساخته می‌شود. این نوع دکل‌ها برای نصب آنتنهای ماکروویو، آنتنهای موبایل و بیسیم استفاده می‌شود.

 آموزش نصب دکل مخابراتی: دکل‌ مهاری

دکل‌ مهاری به دکلی گفته میشود که بوسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار گردد.
این نوع دکل‌ به دلیل وزن پایین مزیت دارد و در مکانهایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده میگردد. اغلب در شبکه تلفن همراه، رادیو و بیسیم و شبکه های رایانه‌ای مورد استفاده قرار میگیرد.
این دکل‌ قابلیت نصب در پشت بام را داشته که علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن‌ها کمک کرده در مناطق شهری مزیت فراوانی دارد.
این نوع دکل‌ در صورتی که روی زمین نصب گردد نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارد. به خاطر سبکی وزن، بهای این دکل‌ها کمتر از دکل‌های دیگر بوده و نصب آن‌ها ساده و کم هزینه‌است. این دکل‌ها بسته به ابعاد و نوع ساخت به چند دسته تقسیم می‌شوند .
از انواع آن می‌توان به دکل‌های سری G اشاره کرد که با انواع G۲۵، G۳۵، G۴۵ شناخته می شوند . این دکل‌ به صورت سه ضلعی و به صورت سکشن‌های سه متری که پایه‌ها از لوله نمره ۳ بوده که به وسیله میل گردهای نمره ۸ یا ۱۰ به صورت خرپائی به هم متصل می‌شود این دکل‌ها ابتدا توسط کارخانه دکل سازی ROHN کانادا تولید می‌شده که اکنون در بعضی مواقع با نام این کارخانه شناخته می‌شوند. این نوع دکل‌ تنها برای نصب آنتن‌های بی سیم یا دیش‌های کوچک اینترنت استفاده می‌گردد. عدد مقابل G نشان دهنده عرض قاعده بخش‌ها به سانتیمتر می‌باشد. این دکل‌ها به دلیل سبکی بیشتر در پشت بام‌ها نصب می‌شوند و در هر ۹ یا ۶ متر به وسیله سیم مهار از سه جهت مهار می‌شوند.

اجزای دکل های مهاری

• بیس پلیت
• سیم مهار فولادی
• پیچ و مهره
• صفحه تعادل
• انکرراد
• انکربولت
• مهارکش فولادی
• کلمپس فولادی
• گوشواره

 

 آموزش نصب دکل مخابراتی:دکل‌های تک‌پایه

 

دکل تک‌پایه

دکل ۳۰ متری تک‌پایه شهرک اندیشه تهران با کاربریGSM شهری

دکل‌تک‌پایه یا مونوپل به دکلی گفته میشود که به صورت تک‌پایه باشد. این دکل‌ با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شود. این نوع دکل‌ بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. لرزش این دکل‌ به تناسب بقیه دکل‌ها بیشتر هست. این نوع دکل‌ با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کند مد نظر قرار گرفته و در محیط ‌های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار بوده استفاده می‌شود. ظرفیت باربری آن‌ها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می‌شود. این دکل‌ها تنها با جرثقیل نصب می‌شود بنا بر این در محلی باید نصب شود که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.

 

طراحی دکل

مبنای طراحی دکل بر اساس بار ناشی از باد است.همچنین باید مقاومت و تغییرشکل آن برای بارهای ناشی از زلزله نیز حساب شود . در طراحی دکل‌ها از آئین‌نامه‌ها و استانداردهای متعددی به شرح ذیل استفاده می‌شود.
• آئین نامه ۲۸۰۰ ایران
• آئین نامه فولاد AISC
• استاندارد طراحی دکل‌های مخابراتی EIA-RS-۲۲۲-F

ساخت دکل

دکل‌ها به صورت قطعات پیش ساخته قابل مونتاژ ساخته میشوند. متریال استفاده شده اغلب دکل ها از آهن نوع ST۳۷ و در برخی قطعات برای مقاومت بیشتر از نوعST۴۴ یاST۵۲ استفاده میشود. قطعات دکل پس از ساخت جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی گالوانیزه گرم می‌شود. پیچ و مهره‌های دکل‌ها اغلب از نوع پیچهای مقاوم A ۳۲۵ یا معادل آن گرید ۸٫۸ بوده و به صورت گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.

 فونداسیون‌

مبنای طراحی فونداسیون‌های دکل‌های مخابراتی جهت لهیدگی و واژگونی استوار است. در استاندارد EIA-RS-۲۲۲-F برای فونداسیون‌ حداقل عمق طی فرمول‌هائی تعریف شده با توجه به اینکه دکل‌ها در برابر وزش باد مستعد واژگونی هستند مقرون به صرفه‌ترین نوع فونداسیون‌ها فونداسیون‌های عمقی می‌باشد. که در دکل‌های خودایستا بدلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ای و در دکل‌های مونوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌شود.
در زمین‌های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ها به صورت سطحی و گسترده طرح می‌شود که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل کند.

 آموزش نصب دکل مخابراتی:سیستم روشنائی

با توجه به گسترش ارتفاع سازه‌های مسکونی و غیر مسکونی موجود در شهرها و علی الخصوص در اطراف فرودگاه ها،سازمان هواپیمایی کشوری (ایکائو)مجموعه قوانینی در این خصوص وضع نموده و استفاده از چراغ‌های هشدار دهنده در این اماکن رااجباری کرده‌است. چراغ‌های دکل کار اطلاع رسانی به انواع هواپیما و هلی کوپتر و آگاه سازی خطر را در مناطق شهری و غیر شهری انجام میدهند.
در حال حاضرروشنایی‌های نصب شده بر روی انواع دکل‌های مخابراتی و انتقال نیرو که بر حسب دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری (ایکائو) مورد استفاده قرار می‌گیرند ، عموما به دو دسته برقی یا خورشیدی تقسیم میگردند.
۱-چراغ دکل برقی: در این نوع چراغ انواع لامپ‌های موجود در بازار استفاده میگردد.لامپ‌های رشته ای ، لامپ‌های LED ، لامپ‌های Power LED و سایر نمونه‌های مشابه.منبع تغذیه همه آن‌ها جریان برق شهر و با ولتاژ ۲۲۰ ولت میباشد.در این میان برخی سایت‌های مخابراتی از چراغ‌هایی با جریان ۴۸ ولت نیز استفاده مینمایند. در اکثر چراغ‌های برقی اجبارا باید از فتوسل‌های چدنی بزرگ استفاده گردد و همچنین سرقت و خرابی کابل و هزینه‌های تحمیلی بابت اصلاح و تعمیر آن‌ها ، استفاده از این نوع چراغ را بسیار کاهش داده است.
۲- چراغ دکل با منبع تغذیه خورشیدی: با گسترش استفاده از انرژی خورشیدی در کشورهای مختلف ، استفاده از چراغ دکل خورشیدی بعلت قیمت بسیار اقتصادی ، عدم نیاز به کابل و هزینه‌های مترتب بر آن و سهولت کارکرد آن مورد استقبال بسیار قرار گرفته‌است بطوریکه در حال حاضر شرکت رایتل بر روی تمامی دکل‌های خود از این نوع چراغ استفاده می‌کند. در این نوع چراغ دکل از پانل‌های سولار به عنوان جاذب انرژی خورشیدی استفاده شده و با استفاده از باتری جهت ذخیره‌سازی انرژی و همچنین سنسورهای مادون قرمز به جای فتو سل و لامپهای LED به عنوان منبع روشنایی استفاده میگردد. اکثر چراغ‌های دکل خورشیدی بصورت چشمک زن بوده که این امر باعث کاهش قابل توجه انرژی ذخیره شده در باتری میگردد.
چراغ‌ دکل مورد استفاده می باید دارای گواهی حفاظت محیطی (IP) با متوسط حفاظت ۵۵ باشند. استفاده از شیشه به عنوان طلق چراغ به علت عیوب فراوان مانند سنگینی بیش از حد ، شکستگی آسان و خطرات ناشی از سقوط احتمالی آنهاجای خود را به استفاده از طلق‌های پلی کربنات خود رنگ و نشکن داده که دارای عمر حداقل هفت ساله بوده و در مقابل تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم می‌باشند. بدنه چراغ دکل باید از جنس فلز بوده که استفاده از چدن بعلت وزن زیاد و خاصیت شکنندگی خیلی بالا و استفاده از آلومینیوم نیز بعلت خاصیت انتقال حرارتی بسیار بالای این فلز و ترد بودن آن عملا جای خود را به فولاد داده است.استفاده از رنگ مناسب با قدرت پوشش بالا از موارد مورد لزوم چراغ‌های دکل میباشد. سایر مشخصه‌های چراغ‌های دکل میباید بر اساس دستورالعمل‌های ایکائو صورت پذیرد.

 آموزش نصب دکل مخابراتی:سیستم برقگیر

سیستم برقگیر یا به عبارتی سیستم زمین به سیستم دریافت بار الکتریکی رعد و برق و انتقال آن به زمین می‌باشد تا از آسیب رساندن به آنتنها و متعلقات دیگر جلوگیری به عمل آید.

 

منابع مقاله آموزش نصب دکل مخابراتی:
• آئین‌نامه بارگذاری و طراحی دکل‌های مخابراتی EIA-RS-۲۲۲-F
• آئین‌نامه زلزله ایران ۲۸۰۰
• آئین‌نامه بتن ایران (آبا)
• آئین‌نامه بتن آمریکا (ACI)
• مقررات ملی ساختمان ایران، مبحث ۱۰
کاتولوگ کارخانه دکل‌سازی معروف ROHN کانادا

 

× Chat with me